864400b3-eaca-4180-8094-556b91474117.gif

Nie wiedziałeś o niedoborze magnezu? Sprawdź teraz

Wiele jest w Polsce ziół, o których istnieniu i dobroczynnych właściwościach ludzie już praktycznie nie pamiętają. Zioła te dostępne są jednak często w aptekach i pomagają w wielu schorzeniach oraz chorobach. Można również parzyć z nich specjalne ziołowe herbaty.

Zioła, o których istnieniu nie wiedziałeś:
1. Jaskółcze ziele – niezwykle pospolite ziele polskie. Bogato wykorzystywany w historii ziołolecznictwa i medycyny ludowej w całej Europie. Jest bogate w alkaloidy posiadające różnego rodzaju funkcje wpływające na ludzki organizm. Działa między innymi rozkurczowo, żółciopędnie, uspokajająco, przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie.

2. Wielosił błękitny – dostępny w Polsce na Podlasiu, Pomorzu, na Lubelszczyźnie i w Puszczy Białowieskiej. Ma działanie uspokajające, zmniejsza ciśnienie krwi i działa wykrztuśnie. Przyspiesza krzepnięcie krwi, zmniejsza poziom cholesterolu. Leczy drogi oddechowe, chorobę wrzodową, nerwice, padaczkę i apatie.

3. Ciemiężyca biała – występuje w Polsce w Bieszczadach oraz na Lubelszczyźnie. W Polsce roślina ta objęta jest ścisłą ochroną gatunkową, nie wolno więc jej zbierać ani zrywać. Ongiś stosowana, jako środek znieczulający miejscowo i podrażniający skórę. Dzisiaj wykorzystuje się to zioło do produkcji leków na żołądek oraz leków weterynaryjnych. Z ciekawostek: niektórzy historycy postulują, że przyczyną śmierci Aleksandra Macedońskiego mogło być przedawkowanie ciemiężycy, którą podawano mu w zbyt dużych ilościach, jako lekarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *